SSS

Soru: Conatus Academy ne yapıyor?

Yanıt: Alanında yetkin akademisyen, uzman ya da öğretmenlerle, onlardan öğrenmek isteyenleri video konferans yöntemiyle bir araya getiriyor. Böylece ders veren ile ders görenler sesli-görüntülü bir biçimde birlikte ders, seminer ya da söyleşi gerçekleştiriyorlar.

 

Soru: Süreç nasıl işliyor?

Yanıt: Conatus Academy sayfasına girerek vitrindeki dersleri inceliyor, beğendiğiniz derse tıklıyor, hocası, içerik ve zamanlaması açısından uygun bulursanız satın almak üzere yönlendirmeleri izliyorsunuz. Ödemeler kredi kartıyla güvenli sanal pos sistemi üzerinden yapılıyor. Bu süreçte her adımda Conatus Academy size onay e-postaları gönderiyor. Derse kaydınız kesinleştikten sonra, ders günü ve saatinde bilgisayarınızın başına geçiyor, kamera-ses gibi aygıtların çalıştığından emin oluyorsunuz. (Çay ya da kahveyi de unutmayınız.) Ders saatinde CA moderatöründen size bir e-posta geliyor ve Zoom Toplantısı daveti alıyorsunuz. Mesajdaki bağlantıya tıklayarak dersin tadını çıkarmaya başlıyorsunuz.

 

Soru: Derse kaydımı yaptırdım ama sonradan işim çıktı, param ne oluyor?

Yanıt: Ders gününden 48 saat öncesine kadar "iptal" hakkınız var. Böyle bir durumda [info.conatusacademy@gmail.com] adresine "iptal" konulu bir mesaj atıyor ve bu mesajda ücretin size geri gönderilebilmesi için İBAN numaranızı yazıyorsunuz. Ücretiniz mesajınız alındıktan sonraki 3 iş gününde size geri iade ediliyor...(ve biz ağlıyoruz.)

  

Soru: Derslerin Conatus Academy tarafından iptal edilmesi olasılığı var mı?

Yanıt: Var. Eğer bir derse kayıt yaptıran kişi sayısı dersin maliyetini karşılamaya yetmiyorsa dersi iptal edebiliriz. Kuşkusuz, böyle bir durumda tüm kayıt yaptıranların ücreti eksiksiz iade edilir. (... ve biz yine ağlarız.)

 

Soru: Dersler bu yöntemle verimli oluyor mu?

Yanıt. Kuşkusuz hiçbir "uzaktan ders", bir dersin tüm paydaşlarının fiziksel olarak bir odada bulunduğu ders kadar verimli değildir. Ama Conatus Academy'de izlediğimiz yöntemin de önemli üstünlükleri var: Nerede olursanız olun, dünyanın herhangi bir yerindeki hocadan -fiziksel olarak hiç bir araya gelme olasılığınız olmayan bir hoca- ders alabilir, onunla elektronik ortamda yüz yüze tanışabilir, birlikte söyleşi yapabilirsiniz. İlkece, yabancı diliniz yeterliyse Donald Trump ya da Zizek'ten bile ders alabilirsiniz. (ilkini biz önermesek de... En son coronavirüsten korunmak için dezenfektan içmeyi önermişti.)

 

Soru: Ders fiyatları yüksek mi?

Yanıt: "Hakkımızda" bölümünü okuyunuz.

 

Soru: Dersten ya memnun kalmazsam?

Yanıt: Memnun kalmadığınız bir ders almış olursunuz. Ders verenlerimizi yalnızca derslerinde ideolojik bir partizanlık yapmamaları konusunda nazikçe uyarıyoruz. Bunun dışında her ders verenin kendini bağlayacak bir tarzı ya da yöntemi vardır. Ama şunu içtenlikle garantileriz: Tüm ders verenleri kendi alanlarının en iyilerinden seçiyor, yalnızca "iyi" hocaları bu platforma davet ediyoruz.

 

Soru: Seminerlerin video kaydını semineri alanlara sonradan gönderiyor musunuz?

Yanıt: Göndermiyoruz. Üşendiğimizden değil, pedagojik nedenlerle. "Nasılsa kaydı var, sonra bakarım ya da sonra yine bakarım!" düşüncesinin sahici bir öğrenme yaşantısına iyi gelmediğini gözlemledik. Düşünme seanslarının tadı o seanslarda çıkar. Seminerler sırasında katılımcıların sahiden düşünmelerini istiyoruz. Dolayısıyla masanızda bir kalemle bir defterin bulunması iyi olacaktır.

 

Soru: Dersleri kaçırırsam ne olacak?

Yanıt: Kaçırmış olacaksınız. 

 

Soru: Seminer sonunda katılım belgesi veriyor musunuz?

Yanıt: Asla vermiyoruz. Bu platformun öğrenmeyi ne ölçmekle ne de belgelendirmekle bir işi var. Öğrenmenin yegane ödülü öğrenmektir.

 

Soru: Kendinizi ne sanıyorsunuz?

Yanıt: Hiçbir iddiamız yok. Kaliteli entelektüel muhabbetler için bir platform yaratmak istedik. Hepsi bu!